Biizim küçük minnak bahçeciimizzz


Bu yaza kadar hep balkonda eğlendik, saksılarda zirai faaliyetlerimizi yürütmeye çabaladık, ama bu yaz gerçekten de baaahçeeevan geldi günlükçüm. 
Yanlız mahsul çok biçimsiz, yoğun bir aromaları, kokular var, nasıl yiyeceğiz bilemiyorum hihihiiiiii :)
Hatta bazılarını kurtlarla paylaşmışız çoktan. 

Her sene bir sürü şey deneyimleniyor, her sene aynı cümle telaffuz ediliyor;
-seneye böyle yapmayalım, diye. Geleneksel yöntemlerden vazgeçmemek lazım, yüzyıllık tecrübeler nihayetinde. Yüzyıllık tohumları da bugüne taşıyabilsek keşke, güvenilir tohuma, fideye ulaşmak konusunda ilerleme kaydedemiyoruz, aslında henüz bulamadık, biraz da süpriz oluyor, mahsülün şekli şemali, tadı vs.
Yerken beğendiğim ne varsa çekirdeğini saklıyorum ya da en kötü ihtimalle olduğum yerde yine toprağa sokuşturuyorum, ki tohumun devamlılığı olsun, belki büyür, meyve ağacı olur, kuşlar kurtlar yer, sonra o ağaca konan arı ben olacağam keje, paron günlükçüm kafa gitti yine, mesela üç senedir aynı pembe domatesin tohumunu kullanıyorum, yedim hoşuma gitti, tohumunu saklayıp ektim, sonraki mahsulde aynı döngü devam, bu sene bahçeye ektim, dışarıdan aldığımız fidelere göre çok yavaş büyüyorlar, bir sebebi mucizesi olsa gerek, neden dışarıdan aldıklarımız, kocaman kırmızı domateslerle dolu, benim tohumdan çimlendirdiklerim hala diğerlerinin yarısı kadar? Neden haa nedennnn???

   Genellikle seviyoruz, bahçeyle uğraşmayı, sulamak mesela, çok dinlendirici, suları serin serin ayaklara da tutmaca arada...ilk mahsul göründüğündeki o çocuğumuz oluyormuşçasına abartılı sevinmeler... bazen de kıskanıyorum ben, kocam bahçeye benden daha fazla ilgi gösteriyor diye... Sabah işe giderken sulamalar, akşam önce domateslerin yanına koşmalar falan..
Kıllık olsun diye çocukları takıyorum peşine, zaten Demir tek başına çekirge sürüsü gibi...
Hakkını da vermek lazım, hiç ilk bahçevanlık yapışı gibi değildi, hayretle izliyorum, baya baya ekiyor biçiyor, adam hallediyor günlükçüm, yapıcak bişe yok...
Tarlacık olarak belirlediğimiz alanın çevresine çit yaptırmak ta benim fikrimdi günlükçüm, onu da şeyapmayalım, güzel oldu çünkü.5 yorum:

 • Sezo bigo diyor:
  14 Temmuz 2013 07:36

  bak şimdi ya sen eşini bende seni kıskandım ne yapalım onu:)
  benimde domatesim var, bi tane verdi ama cam kenarında ama tek bir saksının içinde 5 katta ama olsun benimde var işte dur resimleyimde face koyayım havam olsun hee unutmadan iki tane de sivri biber yippuuu
  öperim güzel kadın

 • Zeugma diyor:
  17 Temmuz 2013 12:31

  Ne güzel bahçeniz var öyle maşallah, bayıldım...
  Küçükse küçük. Yeter ki. Kıymetini bilin, bulunmaz nimet bu devirde...

  Demir'in saçını mı tokaladın sen bu arada :)))

 • Aysun ercan karakaş diyor:
  18 Temmuz 2013 23:32

  birgülcüm bir saksı bile neşelendiriyor insanı ya devam devam... ben iki kere öperim, sarılırım.

  zeugmacımmmmm, şükrediyorum hep, çocuklar için özellikle... ya evet ama gözüne giriyo aplası :(

 • bahceperisi diyor:
  4 Ağustos 2013 07:18

  Ay çok tatlısınız.Maşallah,çekirdekten yetişiyor:)

 • yaruze... diyor:
  14 Ağustos 2013 06:16

  feci kıskanıyorum evini ve bahçeni..

Yorum Gönder

Datttlu Yorumlar